Egy fénykép sokszor többet mond el egy helyről, mint a próza…

Tengerpartozás

Ingmar Bergman 100 éve született – a Morgenbladet szombati száma. Persze, ő svéd. De tudjuk, ő volt talán a legnagyobb skandináv auteur, a szó klasszikus értelmében, ahogy a francia újhullámosok egykor megfogalmazták a Cahiers du Cinéma-ban…, és egyik legnagyobb szerelme norvég volt (Liv Ullmann). Elfogyasztott 5 feleséget, lett 9 gyermeke. (Még a ‘metoo’ botrányba is majdnem belekeverték így halála után, miután arra jutottak a vádlói, minden színésznőjét = feleségét szerette). Egyik legnagyobb szerelme Liv Ullmann volt, aki főszerepet Bergman 9 filmjében játszott, a Persona (1965) forgatásán estek szerelembe. Ebben az időben nem volt természetes, hogy a főszerepeket nőkre osszák rendezők. S, az meg pláne nem, hogy a női psziché mélyére menjenek…. 1944 és 2003 között 70 filmet írt és/vagy rendezett. Színházban legalább 140 produkció megvalósításában volt része. És írt még egy halom forgatókönyvet, amelyből sosem lett film. Mindig írt…

Az Oslo Dance Company bejárata a Vulkanban – A Vulkan eredetileg gyárnegyed volt az Akerselva folyó partján, majd befektetőkkel Oslo egyik legizgalmasabb kerületévé alakították. Iskolák, akadémiák, üzletek, éttermek, kreatív üzleti vállalkozások, bárok, lakóházak, irodák és érdekes boltok, bolhapiac színtere. Kulturális központ, és pihenőhely egyben. Itt van az Oslo-i piac is. Teljesen fenntartható terület, mivel az erőforrások, felszerelések és helyszínek megosztásával, mint fő szempont, energetikailag fűtés, hűtés terén teljesen önellátó.

Vulkan – A bolhapiacon a fejünk felett egy csodálatos képzőművészek által készített kültéri csillár…

Vasárnap reggel a folyónál

Kortárs szobrok és installációk, még az égen is

Vasárnapi reggeli kávéval (kelt tésztákban jók a norvégok, a kardamomos-diós kalács volt nekem a legnagyobb meglepetés)

Sorbet ökológiai gazdálkodásból származó málnából + finom presszó kávé

Nekik is van ilyen a belvárosban…

Nő pipacsokkal (Edvard Munch) – Munch, aki a vonalakat nem dekorációnak használta, hanem a mély pszichológiai mondanivalók alátámasztására. Egy berlini kiállítása nagy felháborodást keltett 1892-ben, mivel a kritikusai úgy vélték a festményei nincsenek befejezve. Ez a botrány aztán meghozta neki a hírnevet. A 19 szd. végi szimbolizmus és a századforduló német expresszionizmusa nagy hatással volt rá. Ki gondolná, hogy a Sikoly c. képe 1893-ban készült.

Az óra és az ágy között – időszaki kiállítás Munch Múzeum (Munch életét keresztülszőtte a halál, szinte minden családtagja elment, anyja pl. ötéves korában, s a halottas ágy visszatérő téma is lett a művészetében)

A kézműves termékek itt is nagyon kelendőek

Graffiti

Street food (a lazacos wraptől a fish and chips-ig…)

Botanikus kert

Gustav Vigeland: Férfi és nő (Osloban százával találunk Vigeland-szobrokat; a Vigelandsparkban csak 200 szobra van kiállítva)

Vigelandspark

A kikötő késő esti napfényben (22:40-kor ment le minap a Nap)

Macaron az osloi piacon végtelen ízben

Pékség a piacon

Reggeli (karamellás sajttorta és lemon curdös muffin svéd eperrel)

Játszótér műpatakkal….

Norvég strandolás a kikötőben

Nordisk Film….

Sushi norvég halakkal:)

A piac és a tenger

Az osloi erőd a Nyilas teliholddal

A norvég Nobel Intézet

Népviselet

A királyi park

Tulipántenger
Pingback: Oslo impressions –